Co to jest BIK?

Jeśli starasz się o kredyt albo planujesz taki krok w najbliższej przyszłości, to zasięgnięcie przydatnych w tym celu informacji z BIK Cię nie ominie. Co kryje się pod tym skrótem? Mamy dla Ciebie mały poradnik, który z pewnością będzie użyteczny podczas załatwiania formalności kredytowych.

Wspomniany BIK to w pełnej nazwie Biuro Informacji Kredytowej, gdzie banki, SKOKi oraz instytucje ustawowo upoważnione do udzielania kredytów gromadzą, przetwarzają oraz udostępniają dane na temat Twojej historii kredytowej. Tym samym, w sytuacji kiedy bierzesz kredyt, uruchamiasz debet w banku lub otrzymałeś kartę kredytową, ta informacja jest tutaj zapisywana i dostępna, w celu weryfikacji m.in. zdolności kredytowej.

Ponadto w BIK-u udostępniane są informacje co do wywiązywania się przez Ciebie z zaciągniętych zobowiązań, np. regularności spłaty kredytów. Dane tego typu mogą okazać się nieocenione podczas składania wniosków kredytowych czy starając się o innego typu wsparcie finansowe z banku. Informacja taka jest udzielana w formie raportów, które to są dalej poddawane ocenie przez kredytodawców, czyli banki.  Z ich punktu widzenia Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją, która w sposób rzeczywisty przedstawia Twoją historię kredytową. Tym samym raport z BIK jest wiarygodną informacją i może Ci albo pomóc albo zaszkodzić przy wzięciu kredytu, w zależności jaką historię posiadasz.

Warto zatem pamiętać o możliwości jakie dają dane zaczerpnięte z Biura Informacji Kredytowej. Jeśli nawet nie starasz się o kredyt, bez problemu sprawdzisz swoją historię finansową i dowiesz się czy nie posiadasz długów czy innych należności.

Dodaj komentarz