Co to jest upadłość konsumencka?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej, mimo iż jest rozwiązaniem ostatecznym, pozwala skutecznie pozbyć się długów. Jest najlepszym sposobem na rozpoczęcie od nowa, z czystym kontem i bez długów. Mimo, iż wiele osób boi się terminu upadłość konsumencka, zakładając że zostaną wyrzuceni na bruk, w praktyce wygląd to zupełnie inaczej i jest to najlepszy sposób na rozwiązanie problemów z męczącymi długami i można rozpocząć nowy start.

Zatem co to jest upadłość konsumencka?

Co to jest upadłość konsumencka? – ratunek dla nadmiernie zadłużonych

Dostępna nie dla każdego, a zarazem najlepsza metoda na spłatę długów – upadłość konsumencka jest możliwością skierowaną do osób fizycznych, które nie mają możliwości spłaty swoich zobowiązań pieniężnych na skutek niezawinionej przez nich sytuacji, np. wypadku, choroby, utraty pracy, załamanie rynku itp. Co więcej, upadłość konsumencka jest przeznaczona dla osób, których majątek nie jest w stanie zaspokoić w pełni oczekiwania wierzycieli.

Upadłość konsumencka jest sposobem na ratunek dla osób uczciwych i działających transparentnie. Sąd precyzyjnie prześwietli całą sytuację majątkową wnioskującego. Dlatego też wszelkie próby mataczenia, zawyżania zadłużenia, ukrywania majątku szybko wyjdą na jaw i wniosek może zostać oddalony.

Podstawowym elementem na drodze do ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest złożenie odpowiedniego wniosku do wydziału gospodarczego sądu rejonowego. We wniosku należy wskazać wiele szczegółowych informacji, dlatego też warto przekazać jego sporządzenie adwokatowi. Ukrywanie jakichkolwiek informacji dotyczących zadłużenia lub majątku skutkować będzie oddaleniem wniosku.

Sąd, orzekając upadłość konsumencką wyznacza majątek dłużnika, który zostanie spieniężony w celu pokrycia długów. Sąd określi również plan spłaty długów, który może wynieść maksymalnie 3 lata. Realizacja planu spłaty pozwoli umorzyć decyzją Sądu część zadłużenia.

Upadłość konsumencka jest ponadto równoznaczna z zaprzestaniem wszelkich działań egzekucyjnych, komorniczych i windykacyjnych.

Podsumowując. Co to jest upadłość konsumencka?

Jest to najlepszy dla osoby fizycznej sposób na zamknięcie rozdziału swojego życia oznaczonego długami i problemami ze spłatą.

Jeśli spełniasz podstawowe warunki pozwalające złożyć wniosek o upadłość konsumencką, nie wahaj się rozpocząć tej procedury. Mimo iż jest ona długotrwała, jest to najlepszy sposób na nowy start bez długów.

Zainteresowany tematyką upadłości konsumenckiej? Sprawdź również:

Dodaj komentarz