Czy to dobrze, że nie ma mnie w BIK?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jest ona uzależniona od indywidualnego przypadku.

Jeśli Twoja historia w BIK jest pozytywna, a więc wszystkie zobowiązania i pożyczki spłacano terminowo lub przedterminowo, przetwarzanie takiej informacji działa na naszą korzyść. A to dlatego, że będziesz wiarygodnym klientem dla banków.

Dzięki pozytywnej historii kredytowej jesteś już zweryfikowany, co jest cenną informacją. Wywiązywanie się ze swoich zobowiązań stawia Cię w dobrym świetle. Bank zyskuje pewność, że również kolejną pożyczkę spłacisz bez opóźnień.

Budowanie swojej historii kredytowej, nawet jeśli miałaby dotyczyć niewielkich kwot, działa na Twoją korzyść, dlatego wskazane jest kupno sprzętów na raty czy udzielanie się o pożyczki gotówkowe.

Czy warto brać kredyty?

Jeśli natomiast nie zaciągałeś wcześniej kredytów, pożyczek, nie korzystałeś z usług kart kredytowych, ani nie kupowałeś żadnego sprzętu na raty i tym samym nie jesteś wpisany w BIK to dla banku stanowi informację, że faktycznie nie masz negatywnej historii kredytowej, ale bank również nie będzie wiedział, w jaki sposób wywiązujesz się z zaciągniętych zobowiązań finansowych.

Jego ocena co do Twojej zdolności kredytowej tak naprawdę będzie uzależniona od przyjętej polityki banku co do osób, które nie są wpisane w BIK.

Doradcy kredytowi w sytuacji takiej, kiedy faktycznie masz czystą historię w BIK, wręcz namawiają, aby założyć kartę kredytową lub kupić sprzęt na raty, aby właśnie zostać wpisanym do BIK i budować sobie pozytywną historię kredytową.

W przypadku negatywnej historii

Inaczej jest jednak w przypadku, kiedy historia kredytowa działa na naszą niekorzyść. Warto wtedy postarać się o usunięcie naszych danych z BIK, co zwiększy szansę na otrzymanie pożyczki. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, w której chcemy ubiegać się o kredyt na mieszkanie czy samochód, a więc wtedy, gdy chcemy otrzymać większą kwotę.

Warto więc zasięgnąć informacji.

Na stronie www.bik.pl można uzyskać dane dotyczące naszej historii, a tym samym zdecydować, czy warto jest je usunąć, czy jednak informacje działają na naszą korzyść i poświadczają wiarygodność.

Dodaj komentarz