Czym jest zdolność kredytowa?

Każdy, kto kiedykolwiek starał się o kredyt bankowy, spotkał się z pojęciem zdolność kredytowa. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, co to jest zdolność kredytowa i dlaczego jest ona tak ważna w relacjach z bankami.

Zajmijmy się zatem tym jakże fundamentalnym pytaniem – zdolność kredytowa, co to jest?

Definicja zdolności kredytowej „po ludzku”

Pojęcia finansowe z zasady przyjmują skomplikowane definicje. Nie inaczej jest w przypadku zdolności kredytowej. Definicja ta nie musi być jednak skomplikowana. Zdolność kredytowa jest bowiem niczym innym, jak pojęciem mówiącym jakie możliwości finansowe posiada osoba starająca się o kredyt. Inaczej rzecz ujmując, jest to jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy klienta banku stać na zaciągnięcie wnioskowanego kredytu.

Zdolność kredytowa obliczana jest na podstawie szeregu czynników.

Banki biorą pod uwagę miedzy innymi:

  • historię kredytową,
  • wysokość dochodów,
  • formę zatrudnienia,
  • liczbę dzieci,
  • pozostałe zobowiązania etc..

Zdolność kredytowa a BIK

Biuro Informacji Kredytowej jest jedną z najbardziej istotnych instytucji biorących udział w weryfikacji zdolności kredytowej. To w BIK właśnie przechowywane są wszelkie informacje na temat naszych starych i aktualnych zobowiązań. Weryfikując naszą zdolność kredytową bank pobiera z BIK szczegółowy raport na temat naszej historii kredytowej. Starając się o kredyt warto zatem z wyprzedzeniem zweryfikować swoją sytuację w BIK. Jednakże ilość zapytań do BIK, niezależnie od tego, przez kogo została złożona, wpłynie negatywnie na całościową ocenę zdolności kredytowej kredytobiorcy. Z drugiej strony warto pamiętać, że brak historii w BIK wbrew pozorom nie wpływa pozytywnie na naszą ocenę jako kredytobiorcy.

Jak zadbać o zdolność kredytową?

Jak opisano już powyżej definicja zdolności kredytowej wskazuje, że jest to ocena możliwości spłaty wnioskowanego kredytu bez opóźnień. Banki indywidualnie dokonują oceny każdego wnioskującego, dlatego określenie stałego poziomu zdolności kredytowej jest w praktyce niemożliwa. Warto zatem zadbać o terminowe regulowanie każdego, nawet najmniejszego zobowiązania wobec wszelkich instytucji. Na szczęście polepszająca się sytuacja w gospodarce krajowej pozwala bankom na mniej dotkliwe restrykcje. Zdolność kredytowa 2019 jest zdecydowanie bardziej przyjazną wartością kredytobiorcom niż zaledwie kilka lat wcześniej.

Dodaj komentarz