Ile kosztuje raport z bazy BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, zbiera dane dotyczące każdego kredytobiorcy.

Jeśli uruchamiasz kartę kredytową czy limit na swoim koncie, wszelkie informacje o zaciągniętych pożyczkach zbierane są przez odpowiednie organy.

Nie zawsze działa to na naszą korzyść. W niektórych przypadkach może pokazywać, że wszystkie raty spłacaliśmy terminowo lub przed czasem, co potwierdza naszą wiarygodność na przyszłość, ale zdarzają się sytuacje, w których nasza historia jest niekorzystna. Wtedy znacznie trudniej ubiegać się o kredyt, szczególnie większy, np. na mieszkanie. Nie wszyscy wiedzą jednak, że takie dane można usunąć.

Jak uzyskać dostęp do swoich danych?

Przede wszystkim w pierwszej kolejności powinniśmy założyć konto na stronie www.bik.pl, za pomocą którego możemy ubiegać się o dostęp do informacji.

Jak już zarejestrowaliśmy się, można uzyskać raport BIK na swój temat – informacje o wszystkich zaciągniętych pożyczkach oraz częstotliwości ich spłaty. Mając takie dane, otrzymujemy informację zwrotną, dzięki czemu będziemy wiedzieć, czy ich usunięcie będzie dla nas korzystne czy nie. W ten sposób możemy wpłynąć na naszą zdolność kredytową.

Koszt raportu to jedynie 39 zł – niewiele zważywszy na to, ile możemy zyskać dzięki takim danym. Jednak raz na 6 miesięcy możesz uzyskać za darmo kopię danych BIK, zawierającą informacje na temat historii kredytowej, na stronie www.bik.pl.

Dodaj komentarz