Upadłość konsumencka – co daje i na czym polega?

Od kwietnia 2009 roku osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są w stanie spłacić swoich długów mają możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Prawo to przysługuje każdemu raz na dziesięć lat. Co daje upadłość konsumencka i na czym polega?

Korzyści, jakie daje upadłość konsumencka

Wbrew pozorom upadłość konsumencka nie jest cudownym lekarstwem na pozbycie się niechcianych długów. Wręcz przeciwnie. Zastanawiając się nad tym, co daje upadłość konsumencka, musimy mieć świadomość, że jest to rozwiązanie pozwalające na takie rozłożenie w czasie spłaty zobowiązania, które pozwoli dłużnikowi zapewnić byt sobie i rodzinie. Istnieje również możliwość umorzenia części zobowiązania decyzją sądu. Błędem jest zatem rozpatrywanie upadłości konsumenckiej w kategoriach opłacalności. Jeżeli nasz poziom zadłużenia będzie tak wysoki, że nie mamy możliwości normalnego funkcjonowania, myślenie o opłacalności jakiegokolwiek rozwiązania wydaje się być nietrafionym pomysłem.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest wcale takie proste, a sam proces może trwać nawet kilka lat.

Zatem co daje upadłość konsumencka?

Przede wszystkim jest to możliwość spłaty, a w szczególnych przypadkach umorzenia długów dla osób, które musiałyby wypełnić swoje zobowiązania kosztem zaspokajania podstawowych potrzeb bytowych. Orzeczenie upadłości konsumenckiej przez Sąd daje pewność, że dłużnik nie pozostanie bez koniecznych do życia środków, zapewniając wierzycielom pokrycie długów.

Na czym polega upadłość konsumencka?

Prawo upadłościowe precyzyjnie reguluje proces upadłości konsumenckiej w Polsce. Ogólnie rzecz ujmując jest to proces polegający na oddłużeniu osoby niewypłacalnej w przypadku gdy ta nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań finansowych. Jeśli uważasz, że możesz starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, powinieneś spełnić kilka warunków:

  • Musisz być osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej,
  • Musisz udowodnić swoją niewypłacalność,
  • Musisz udowodnić, że brak możliwości pokrycia zadłużenia nie wynika z twojego rażącego niedbalstwa, ani nie był spowodowany przez ciebie umyślnie

Zastanawiając się nad tym na czym polega upadłość konsumencka, musisz mieć świadomość, że proces ten wiążę się ze spieniężeniem Twojego majątku. Lokal mieszkalny, samochód lub inne ruchomości zostaną sprzedane, aby pokryć żądania wierzycieli. Jednak procedura upadłości nie pozostawi Cię bez dachu nad głową. W ramach upadłości otrzymasz kwotę pozwalającą wynająć mieszkanie w Twojej miejscowości lub sąsiedniej nawet na okres 24 miesięcy. Upadłość konsumencka to również możliwość ustalenia przez Sąd planu spłaty wierzycieli. Jeżeli wywiążesz się z planu spłaty istnieje możliwość umorzenia części zobowiązania.

Niewątpliwie ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest prawdziwą szansą na oddłużenie, nawet w najbardziej skomplikowanej sytuacji życiowej. Jest to jednak skomplikowana, trudna i długotrwała procedura. Z tego powodu warto w tym celu zwrócić się do doświadczonego adwokata w celu przygotowania wniosku o upadłość.

 

Zainteresowany tematyką upadłości konsumenckiej? Sprawdź również:

Dodaj komentarz