W jaki sposób sprawdzić siebie w BIK?

Każdy bank, zanim udzieli Ci kredytu, na pewno skorzysta z pomocy Biura Informacji Kredytowej, aby poznać Ciebie od strony regularności spłaty zobowiązań. Uprzedzając zatem ruch banków, warto samemu zaznajomić się z informacją na temat własnej osoby umieszczonej w BIK.

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK? Oto kilka porad.

BIK – jak sprawdzić siebie w systemie?

Sprawdzenia siebie w BIK można dokonać na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest złożenie wniosku o raport BIK bezpośrednio w Biurze Informacji Krajowej w Warszawie. Wniosek taki możesz złożyć osobiście, załączając do niego potwierdzenie opłaty, a  następnie odebrać go osobiście lub na podany przez Ciebie adres. Są jeszcze inne metody, które mówią o tym, jak sprawdzić BIK na własną rękę.

Jak sprawdzić swój BIK samodzielnie?

Kolejnym sposobem na sprawdzenie siebie w BIK bez wychodzenia z domu jest rejestracja na stronie www.bik.pl. Następnie należy przejść przez proces rejestracyjny, podając swoje dane osobowe wraz z e-mailem i po pozytywnej weryfikacji oraz aktywacji konta na stronie internetowej BIK możesz uzyskać raport BIK w formie informacji elektronicznej, po wcześniejszym jego opłaceniu.

Jak zdobyć dokumenty o BIK?

Jeśli z różnych względów nie chcesz rejestrować się na stronie www.bik.pl albo chcesz uzyskać raport BIK w formie papierowej, a nie elektronicznej na adres e-mail, a nie masz możliwości zdobycia go samodzielnie, to wyjściem dla Ciebie jest sprawdzenie siebie w BIK przy pomocy pełnomocnika, udzielając mu stosownego pełnomocnictwa do uzyskania raportu BIK. Upoważnienia takiego możesz udzielić adwokatowi w zwykłej formie pisemnej i na tej podstawie może on działać w Twoim imieniu.

Czyszczenie BIK – cena

Opłata za sprawdzenie siebie w BIK w formie uzyskania raportu BIK wynosi 39 zł za pojedynczy raport, niezależne czy pobierasz raport osobiście, przez pełnomocnika czy w formie elektronicznej. Jednak wiele osób zastanawia się, jak bezpłatnie sprawdzić BIK i czy jest to w ogóle możliwe.

Czy możesz bezpłatnie sprawdzić siebie w BIK?

Nie zawsze musisz dokonywać opłaty 39 zł. Raz na 6 miesięcy możesz pobrać za darmo kopię danych BIK na temat swojej historii kredytowej właśnie na stronie BIK i w ten sposób sprawdzić siebie w BIK. Oto rady, jak sprawdzić BIK za darmo.

Informacje o historii kredytowej

W takiej kopii danych BIK znajdziesz również swoją historię kredytową, a tym samym sprawdzisz siebie w BIK. Informacja ta jednak jest udzielona w nieco ograniczonym zakresie, chociażby bez oceny punktowej BIK, która znajduje się w raporcie, przy czym jeśli nie spodziewasz się żadnych niespodzianek to powinna ona w zupełności wystarczyć na Twoje własne potrzeby.

Sprawdzenie siebie w BIK jest przydatne wtedy, kiedy starasz się o kredyt, ale również przy pomocy tego raportu lub kopii danych BIK nie będziesz mógł podjąć dalszych kroków celem ewentualnego usunięcia swojego wpisu w BIK.

Dodaj komentarz